ARCHIVE

  • Last modified 1968 days ago (June 26, 2013)

MORE

1/2 team is enough for swimmers to win

Despite missing nearly half the team because of family vacations and summer camp, Hillsboro won a three-team meet Saturday in Hesston.

Hillsboro scored 566½ points to Hesston’s 499 and Solomon’s 335½.

Coach Stephanie Moss said that the victory, despite fielding only 34 swimmers, indicated “how well balanced our team is, and how committed our swimmers are to working hard both at practices and meets.”

Top-three finishers in each event included:

GIRLS

8 and younger

100 medley relay — 1. Mia Duerksen, Katie Rempel, Lauryn Vogt.

25 butterfly — 1. Duerksen, 2. Rempel.

25 freestyle — 1. Duerksen.

25 breaststroke — 2. Rempel, 3. Vogt.

100 freestyle relay — 1. Duerksen, Vogt, Rempel.

Ages 9 and 10

100 medley relay — 3. Emersyn Funk, Macy Priest, Emily Paulus.

25 butterfly — 2. Priest.

25 backstroke —3. Funk.

25 breaststroke — 2. Priest.

100 freestyle relay — 3. Priest, Funk, Paulus.

100 individual medley — 2. Priest.

Ages 11 and 12

100 freestyle — 2. Jenna Hinerman.

200 medley relay — 2. Sarah Diener, Hinerman, Katie Evans.

50 butterfly — 2. Evans.

50 freestyle — 2. Hinerman.

50 breaststroke — 2. Hinerman.

200 freestyle relay — 2. Hinerman, Diener, Evans.

100 individual medley — 2. Hinerman.

Ages 13 and 14

100 freestyle — 3. Sonja Jost.

200 medley relay — 1. Abby Sechrist, Callie Linnes, Jost, Madison Sheppard.

50 butterfly — 2. Jost.

50 backstroke — 3. Jost.

50 freestyle — 2. Sheppard, 3. Linnens.

50 breaststroke — 2. Sechrist, 3. Linnens.

200 freestyle relay — 1. Jost, Linnens, Sechrist, Sheppard.

100 individual medley — 2. Jost.

Ages 15 to 18

100 freestyle — 2. Emily Sechrist.

200 medley relay — 3. Kalen Moss, Taylor Vogt, Sechrist, Kianna Hinerman.

50 butterfly — 1. Sechrist.

50 backstroke — 2. Sechrist.

50 freestyle — 2. Sechrist.

50 breaststroke — 2. Sechrist, 3. Vogt.

100 individual medley — 2. Sechrist.

BOYS

8 and younger

100 medley relay — 1. Connor Padgett, Camden Padgett, Gavin Priest, Joshua Diener.

25 butterfly — 1. Priest, 2. Diener.

25 backstroke — 2. Co. Padgett.

25 freestyle — 1. Co. Padgett, 2. Priest, 3. Diener.

25 breaststroke — 1. Co. Padgett, 2. Ca. Padgett, 3. Priest.

100 freestyle relay — 1. Priest, Co. Padgett, Ca. Padgett, Diener.

Ages 9 and10

100 freestyle — 2. Frank Wichert, 3. Caleb Diener.

100 medley relay —1. Carson Linnens, Caleb Diener, Wichert.

25 butterfly — 1. Wichert.

25 backstroke — 2. Wichert, 3. Linnens.

25 freestyle — 2. Linnens.

25 breaststroke — 2. Linnens, 3. Diener.

100 freestyle relay — 2. Wichert, Diener, Linnens.

100 individual medley — 2. Linnens, 3. Diener.

Ages 11 and 12

100 freestyle — 2. Shepard Stang, 3. Elias Kalua.

50 butterfly — 1. Kalua.

50 backstroke — 1. Kalua.

50 freestyle — 1. Stang, 3. Kalua.

50 breaststroke — 1. Stang.

100 individual medley — 1. Stang.

Age 13 and 14

100 freestyle — 2. Travis King, 3. Jonathan Hinerman.

200 medley relay — 1. King, Hinerman, Jaden Priest.

50 butterfly — 2. King, 3. Priest.

50 freestyle — 1. King, 2. Hinerman, 3. Priest.

50 breaststroke — 1. Hinerman.

200 freestyle relay — 1. Hinerman, Priest, King.

100 individual medley — 2. King, 3. Hinerman.

Ages 15-18

100 freestyle — 1. Harry Faber, 3. Jeff Pritchard.

200 medley relay — 2. Faber, Pritchard, Franklin Jost.

50 butterfly — 1. Pritchard, 3. Jost.

50 backstroke — 2. Jost, 3. Pritchard.

50 freestyle — 1. Faber, 3. Jost.

50 breaststroke — 1. Pritchard, 2. Faber.

200 freestyle relay — 1. Faber, Jost, Pritchard.

100 individual medley — 1. Pritchard, 2. Jost, 3. Faber.

Last modified June 26, 2013

Quantcast