ARCHIVE

  • Last modified 322 days ago (Dec. 27, 2017)

MORE

DEGREES AND HONORS

KANSAS STATE UNIVERSITY
SCHOLARSHIPS

GOESSEL

Trevor Beisel — Leo and Louise Schlicher Best Scholarship.

HILLSBORO

Taylor Crandall — Kansas Veterinary Medical Association Fund.

Jakob Hanschu — Arts and Sciences Fund for Excellence, Arts and Sciences General Scholarship Endowment, Mark A. Chapman Scholars Program, and Patricia J. O’Brien Scholarship Award in Archaeology.

Benjamin Koop — Robert W. Janzen Scholarship.

David Loewen — Johnson County Education Research Triangle Scholarship and Richard F. King Jr. Memorial Scholarship.

Jesse Meier — Foundation for Engineering at Kansas State University Fund.

LEHIGH

Hannah Bartel — Robert W. Janzen Scholarship and Tim Burke Construction Science Scholarship.

MARION

Paige May — R. Ray and Marian E. Carothers Scholarship.

Justin Bina — Charles W. and Lois H. Nauheim Agricultural Economics Scholarship and K-State Alumni Association Legacy Scholarship.

Emily Davies — Achievement Award and Robert W. Janzen Scholarship.

Kathryn Ehrlich — Industrial and Manufacturing Systems Engineering Excellence Scholarship and Leadership Scholarship.

Jared Hague — Arts and Sciences Undergrad Research Scholarship.

Julia Hall — Jon Levin K-State Student Union General Scholarship.

Kailee Homburg — Transfer Leadership Scholarship.

Megan Jirak — Agriculture Enhancement.

James Jones — Vanier Family Scholarship.

Lauren McLinden — Elizabeth and William Henry Hinshaw Memorial Scholarship in Human Ecology and Hospitality Management Student Group Scholarship.

Bailey Robson — College of Education Alumni Scholarship and R. Ray and Marian E. Carothers Scholarships.

Zachary Robson — College of Education Alumni Scholarship and Ken and Cynthia Habiger Scholarship In Education.

Amanda Stuchlik — Achievement Award and R. Ray and Marian E. Carothers Scholarship.

Kaylie Waner — June D. Hull Sherrid Biology Scholarship and Education Fund.

PEABODY

Barbara Begler — KBOR CTE Project Scholarship.

Mallory Harris — Activity Scholarship and Memorial Scholarship.

RAMONA

Dylan Deines — Activity Scholarship.

TAMPA

Reece Berens — Arlo and Vivian Crawshaw Family Engineering Scholarship, Computer Science Scholars Program, and G.E. Johnson Engineering Scholarship.

Morganne Hamm — Borck Leadership Scholars and Collett Family Scholarship for Rural Education.

Elizabeth Meyer — Agriculture Enhancement, Larry and Margaret Goering Family Scholarship in Agriculture, and Leadership Scholarship.

Nicholas Meyer — Andrew Kasten International Scholarship, Engineering Leadership and Innovation Scholarship, Foundation Plus Scholarship, and June Roberts Scholarship.

Grant Srajer — Verlyn D. Richards Scholarship.

TABOR COLLEGE
FALL DEAN’S LIST

Highest honors (3.85 GPA or higher)

Hillsboro — freshmen Jonathan Hinerman and Madison Sheppard; sophomores Marah Franz, Hannah Funk, Joshua Kliewer, and Tassanee Sanchez; juniors Austin Calam, David Dick, and Philip Ediger; seniors Michael Andrews, Tena Loewen, Luke Moore, and Molly Wiebe Faber; and graduate student Bailey Kaufman.

Peabody — sophomore Isaac Good.

High honors (3.70 to 3.849)

Hillsboro — freshmen Allison Maxfield and Tyson Reimer, juniors Micah Allen and Shannon Martens, and senior Kianna Hinerman.

Honors (3.50 to 3.699)

Hillsboro — junior Joshua Funk and seniors Avery Franz and Lori Mathies.

Last modified Dec. 27, 2017

Quantcast