ARCHIVE

  • Last modified 13 days ago (Oct. 30, 2019)

MORE

County residents win state fair awards

Staff writer

State fair results were announced last week, and county residents took home 38 awards between 17 contestants, including nine first-place awards.

A majority of the recognition came in livestock categories, with 11 competitors being awarded 22 awards for their work.

Area competitors also did well in agricultural and artistic competitions, where six contestants took home 15 awards between them, all of third place or better.

Candice Vinduska and Landon Roberts both won big during the fair. Vinduska was first in four agriculture categories, while Roberts had five livestock awards, including first, second, and third.

In addition to winning livestock awards, county resident Morgan Gaines took sixth in the Challenge of Champions, which recognizes members of FFA or 4-H for outstanding work.

Arts and Agriculture

Goessel

Lavina Schroeder — 1st place, advanced amateur hand painted china, flower; 2nd, advanced amateur hand painted china, holiday; 3rd, advanced amateur hand painted china, subject not listed.

Hillsboro

Alvena Bartel — 1st, amateur group class, bed quilt or piecework; 1st, needlework, embroidered or cross-stitched tea towel set; 2nd place, needlework, embroidered pillowcases.

Barbara Villanueva — 2nd, amateur and professional group class, bed quilt or piecework.

Louetta Enns — 3rd, advanced amateur decorative art, landscape; 3rd, advanced amateur decorative art, still life.

Marion

Shana Thornhill 1st, hand-knit shawl, cape, or shrug; 3rd place, hand-knit socks, slippers, and footwear.

Candice Vinduska 1st, Kansas honey, black label honey; 1st, pumpkins, small sugar under 10 pounds; 1st, largest pepper; 1st, vegetables, banana peppers.

Livestock

Marion County

Cailey Barney — 8th, commercial breeding ewes, Class 5.

Ava Case — 10th, crossbred market hog, Class 20; 9th, Hampshire market lambs, Class 24; 5th, commercial breeding gilts, Class 28.

Morgan Gaines — 1st, Division 1 market meat goat, Class 1; 4th, Division 1 market meat goat, Class 2; 3rd, crossbred market beef, Class 14.

Weston Gaines — 3rd, Percentage Simmental breeding heifers, Class 66.

Ryleigh Jones — 10th, Division 1 breeding does, Class 4; 11th, Division 3 market meat goat, Class 8.

Kelbie Kidd — 11th, Division 1 market meat goat, Class 3.

Ashley Peters — 8th, Division 2 breeding does, Class 5; 10th, Division 2 market meat goat, Class 6; 7th, Division 5 market meat goat, Class 15.

Landon Roberts — 1st, crossbred market lambs, Class 8; 6th, crossbred market hog, Class 22; 2nd, crossbred market hog, Class 26; 9th, crossbred market hog, Class 27; 3rd, Hampshire market lambs, Class 23.

Calleigh Soyez — 8th, commercial breeding ewes, Class 4.

Hitch Soyez — 11th, crossbred market lambs, Class 6.

Wyatt Soyez — 7th, commercial breeding ewes, Class 5.

Last modified Oct. 30, 2019

Quantcast