ARCHIVE

  • Last modified 3469 days ago (May 20, 2009)

MORE

HHS track and field results

mcaa league meet at sterling (may 15)

HHS boys’ results

Teams: 1. Marion 120. 2. Hesston 106. 3. Hillsboro 80. 4. Lyons 55. 5. Halstead 54. 6. Smoky Valley 38. 7. Hoisington 28. 8. Wichita Collegiate 24. 9. Sterling 22. 10. Ellinwood 13. 11 (tie). Haven and Nickerson 9.

Nathan Vogel - 1. 400m dash, 52.77.

Ishmael Morris - 1. 100m dash, 11.03. 2. 400m dash, 53.07. 2. 200m dash, 22.45.

Michael Klaassen - 3. Shot put, 48-9.75.

John Hein - 4. Shot put, 48-6.

David Loewen - 4. Javelin, 152-3.

Matt Klenda - 1. 800m run, 2:07.81.

4x400m relay, first - Klenda, Nicholas Mueller, Morris, Vogel, 3:33.63.

4x800m relay, first - Klenda, David Ratzloff, Mueller, Vogel, 8:46.57.

HHS girls’ results

Teams: 1. Hesston 89. 2. Marion 82. 3. Wichita Collegiate 72. 4. Hoisington 69. 5. Hillsboro 51. 6. Ellinwood 45. 7. Lyons 43. 8. Halstead 38.5. 9. Smoky Valley 21. 10. Haven 19. 11. Nickerson 15. 12. Sterling 12.5.

Shelby Koons - 3. 100m dash, 13.2. 5. 200m dash, 28.29.

Dakota Kaufman - 2. Triple jump, 36-10.5. 2. Javelin, 112-7.5. 3. Long jump, 16-8.5.

Heidi Schroeder - 6. Triple jump, 32-0.5.

Tiffany Rooker - 2. Pole vault, 9-0. 4. 400m dash, 1:06.42.

Callie Serene - 4. 800m run, 2:41.02.

4x100m relay, fourth - Bethany Hawkinson, Kaufman, Koons, Rooker, 53.62.

HOA League meet at goessel (may 15)

GHS boys’ results

Teams: 1. Berean Academy 119. 2. Hutchinson Trinity 104. 3. Goessel 83. 4. Bennington 49. 5. Sedgwick 44. 6. Inman 32. 7. Ell-Saline 32. 8. Peabody-Burns 27. 9. Remington 26. 10. Moundridge 24. 11. Little River 13. 12. Canton-Galva 2.

Craig Banman - 1. 200m dash, 22.59. 1. 400m dash, 49.71.* 2. 100m dash, 11.13.*

Anthony Esau - 4. Long jump, 18-9.5.

Jared Reimer - 5. 3200m run, 11:00.58. 6. 1600m run, 4:57.52.

Weston Heibert - 1. 300m hurdles, 41.12.

Evan Heibert - 3. High jump, 6-2.

John Berkholz - 4. 400m dash, 53.86.

Laird Goertzen - 4. 3200m run, 10:56.35.

4x100m relay, first - Cameron Stultz, Berkholz, W. Hiebert, Travis Fensky, 44.94.

4x400m relay, first - Berkholz, Austin Unruh, W. Hiebert, Banman, 3:29.85.

4x800m relay, fourth - Reimer, Derek Kruger, Unruh, Burkholz, 8:49.93.

*School record

GHS girls’ results

Teams: 1. Berean Academy 106. 2. Remington 100.5. 3. Bennington 80. 4. Ell-Saline 47. 5. Goessel 42.5. 6. Little River 41. 7. Moundridge 39. 8. Peabody-Burns 36. 9. Inman 26. 10. Hutchinson Trinity 23. 11. Sedgwick 9. 12. Canton-Galva 8.

Aspen Frey - 3. 1600m run, 5:54.77.

Karina Harvey - 5. 800m run, 2:37.16.

Kristen Hoffman - 2. 3200m run, 13:11.63.

Isabel Tomej - 2. 400m dash, 1:02.62.

Kendra Flaming - 4. 400m dash, 1:03.79.

Amy Brubaker - 6 (tie). Triple jump, 29-7.5.

4x400m relay, fourth - Frey, Tomaj, Harvey, Flaming, 4:22.14.

4x800m relay, first - Tomaj, Flaming, Harvey, Frey, 10:12.23.*

*School record

Last modified May 20, 2009

Quantcast