The Hillsboro swim team defeated Hesston and Marion at a shortened meet Saturday in Hesston.
Conditions were cold and rainy and the meet was suspended after 50 events because of lightning.
Hillsboro swimmers who finished in the top three included:
Girls
Ages 8 and younger
100-meter medley relay: 1. Lauryn Vogt, Emma Noble, Trudy Hein, and Savannah Shahan.
25-meter butterfly: 2. Hein.
25-meter freestyle: 2. Hein.
25-meter breaststroke: 1. Noble.
Ages 9 and 10
100-meter freestyle: 1. Macy Priest.
100-meter medley relay: 3. Ainsley Duell, Ellie Noble, Priest, and Emily Paulus.
25-meter butterfly: 2. Paulus.
Ages 11 and 12
100-meter freestyle: 1. Eva Noble.
200-meter medley relay: 1. Millie Sechrist, Megan Bechtold, and Noble.
50-meter butterfly: 1. Noble.
50-meter freestyle: 1. Noble, 3. Sechrist.
Ages 13 and 14
100-meter freestyle: 1. Sonja Jost.
50-meter butterfly: 1. Jost.
50-meter backstroke: 1. Jost.
Ages 15 to 18
100-meter freestyle: 3. Emily Sechrist.
200-meter medley relay: 2. Abby Sechrist, Callie Linnens, E. Sechrist, and Kianna Hinerman.
50-meter butterfly: 1. E. Sechrist.
50-meter backstroke: 3. E. Sechrist.
50-meter freestyle: 2. E. Sechrist.
Boys
Ages 8 and younger
100-meter medley relay: 2. Colton Rempel, Adrian Unruh, Gavin Priest, and Landon Dye.
25-meter butterfly: 2. Priest, 3. Unruh.
25-meter backstroke: 3. Dye.
25-meter breaststroke: 3. Priest.
Ages 9 and 10
100-meter freestyle: 2. Frank Wichert, 3. Duncan Duell.
100-meter medley relay: 1. Duell, Connor Padgett, Wichert, and Tristen Dye, 3. Grayson Ratzlaff, Camden Padgett, and Joshua Diener.
25-meter butterfly: 1. Wichert, 2. Dye.
25-meter backstroke: 1. Duell, 3. Ratzlaff.
25-meter freestyle: 2. Wichert, 3. Duell.
Ages 11 and 12
100-meter freestyle: 2. Caleb Diener, 3. A.J. Driggers.
200-meter medley relay: 1. Carson Linnens, Diener, Driggers, and Austin Rempel.
50-meter butterfly: 2. Driggers.
50-meter backstroke: 2. Linnens.
50-meter freestyle: 3. Driggers.
Ages 13 and 14
100-meter freestyle: 1. Jonathan Hinerman, 3. Jaden Priest.
200-meter medley relay: 1. Brodie Rathbone, Shepard Stang, Priest, and Hinerman, 3. Tucker Moss, Avery Unruh, Caleb Rempel, and Josiah Driggers.
50-meter butterfly: 3. Priest.
50-meter backstroke: 1. Rathbone.
50-meter freestyle: 2. Hinerman, 3. Rathbone.
Ages 15 to 18
100-meter freestyle: 1. Harry Faber, 3. Franklin Jost.
200-meter medley relay: 1. Jost, Jeff Pritchard, Travis King, and Faber.
50-meter butterfly: 1. Pritchard, 2. Faber.
50-meter backstroke: 1. Jost, 2. Pritchard, 3. Faber.
50-meter freestyle: 1. Faber, 3. Jost.