ARCHIVE

  • Last modified 2349 days ago (June 14, 2012)

MORE

Hillsboro swimmers win at Herington

 Hillsboro’s swim team splashed to victory in a three-way meet Saturday in Herington.

Final point tallies gave Hillsboro 621 points to Abilene’s 505 and Herington’s 325. 

“We are swimming really well,” coach Courtney Fast said.  “In all the longer distance events, we are winning almost every race. The experience on our team is helping us be a strong presence in the league.”

 The Hillsboro team will compete next in a dual meet Saturday in Peabody.

“I am excited for these next couple meets to see where we are compared to other teams,” Fast said.

Top finishers were:

GIRLS
8 AND YOUNGER

100 medley — 2. Emersyn Funk, Tempest Klassen, Malorie Hein, and Mia Duerksen.

25 fly — 2. Macy Priest.

25 backstroke — 1. Priest, 3. Funk.

25 freestyle — 2. Priest.

25 breaststroke — 1. Priest.

100 freestyle relay — 1. Priest, Klassen, and Funk.

ages 9-10

100 freestyle — 1. Millie Sechrist.

100 medley — 2. Sechrist, Abigail Driggers, and Macy Priest.

25 fly — 3. Driggers.

25 backstroke — 2. Driggers.

25 freestyle — 1. Sechrist.

100 individual medley — 1. Sechrist.

ages 11-12

100 freestyle — 1. Jenna Hinerman, 2. Chloe Pankratz.

200 medley relay — 1. Sonja Jost, Hinerman, Ashley Brazil, and Chloe Pankratz.

50 fly — 1. Jost, 3. Brazil.

50 backstroke — 1. Jost.

50 freestyle — 2. Jost, 3. Hinerman.

50 breaststroke — 1. Brazil, 2. Hinerman.

200 freestyle relay — 1. Hinerman, Brazil, Pankratz, and Jost.

100 individual medley — 1. Jost, 3. Brazil.

ages 13-14

100 freestyle — 1. Emily Sechrist, 2. Madison Sheppard.

50 fly — 1. Sechrist.

50 backstroke — 1. Sechrist, 2. Kierstan Kalau.

50 freestyle — 2. Sheppard.

50 breaststroke — 2. Sechrist.

200 freestyle relay — 1. Sheppard, Callie Linnens, Kalau, and Sechrist.

100 individual medley — 1. Sechrist.

ages 15-18

100 freestyle — 1. Victoria Stang, 3. Kianna Hinerman.

200 medley — 1. Hinerman, Cassandra Stang, Taylor Vogt, and V. Stang.

50 fly — 1. V. Stang, 2. Vogt.

50 backstroke — 1. V. Stang, 2. Vogt.

50 freestyle — 1. V. Stang, 3. Vogt.

50 breaststroke — 1. Vogt.

200 freestyle relay — 1. Vogt, Hinerman, C. Stang, and V. Stang.

100 individual medley — 1. V. Stang, 2. Vogt.

BOYS
8 AND YOUNGER

25 fly — 1. Tristian Rathbone.

25 backstroke — 1. Rathbone.

25 freestyle — 3. Rathbone.

25 breaststroke — 2. Rathbone.

ages 9-10

100 freestyle — 1. Elias Kalua.

100 medley relay — 1. Rathbone (8), Carson Linnens, Kalua, and Andrew Driggers.

25 backstroke — 2. Kalua.

25 freestyle — 2. Kalua.

25 breaststroke — 1. Linnens.

100 freestyle relay — 2. Linnens, Rathbone (8), Driggers, and Kalua.

100 individual medley — 1. Kalua, 3. Linnens.

Ages 11-12

100 freestyle — 1. Jonathan Hinerman, 3. Brodie Rathbone.

200 medley relay — 1. Ben Koop, Hinerman, Jaden Priest, and Shephard Stang.

50 fly — 1. Priest, 3. Koop.

50 backstroke — 3. Koop.

50 freestyle — 1. Hinerman, 3. Priest.

50 breaststroke — 1. Hinerman, 2. Koop.

200 freestyle relay — 1. Priest, Joe Knoll, Stang, and Hinerman; 3. Koop, Ryan Bradford, Tucker Moss, and Rathbone.

100 individual medley — 1. Hinerman, 2. Priest.

ages 13-14

100 freestyle — 2. Franklin Jost.

200 medley relay — 1. Jeff Pritchard, Austin Calam, and Scott Brazil.

50 fly — 1. Braden Vogt, 2. Jost.

50 backstroke — 1. Vogt.

50 freestyle — 2. Jost.

50 breaststroke — 1. Vogt.

200 freestyle relay — 1. Jost, Brazil, Travis King, and Vogt.

100 individual medley — 1. Vogt.

ages 15-18

100 freestyle — 3. Jeff Pritchard.

200 medley relay — 1. Pritchard, Austin Calam, and Scott Brazil.

50 fly — 2. Pritchard.

50 backstroke — 3. Pritchard.

50 breaststroke — 2. Calam.

200 freestyle relay — 2. Pritchard, Calam, and Brazil.

100 individual medley — 2. Pritchard.

Last modified June 14, 2012

Quantcast