HILLSBORO SENIOR CENTER:   Hillsboro swimmers win at Marion

Hillsboro finished first with 634.5 points Saturday at a swim meet in Marion.

Coach Stephanie Moss said that the team continued to impress her with dedication and a positive attitude both in and out of the water.

Top three finishers by event include:

boys

8 and younger

100 medley relay: 2. Landon Dye; Adrian Unruh; Gavin Priest, and Colton Rempel.

100 freestyle: 3. Dye, Romero Cruz, Unruh, and Priest.

25 butterfly: 2. Priest.

25 backstroke: 3. Dye.

25 freestyle: 3. Priest.

25 breaststroke: 2. Priest.

9 and 10

100 medley relay: 1. Duncan Duell; Grayson Ratzlaff; Frank Wichert, and Tristen Rathbone; 3. Connor Padgett, Camden Padgett, Tristen Dye, and Joshua Diener.

100 freestyle relay: 1. Rathbone, Ratzlaff, Duell, and Wichert.

100 freestyle: 1. Wichert, 2. Duell, 3. Rathbone.

100 individual medley: 2. Wichert; 3. Noble.

25 butterfly: 1. Wichert.

25 backstroke: 2. Duell.

25 freestyle: 1. Wichert, 3. Rathbone.

25 breaststroke: 1. Padgett, 2. Ratzlaff.

11 and 12

200 medley relay: 2. Caleb Diener, Carson Linnens, AJ Driggers, and Aidan Unruh.

200 freestyle relay: 3. Driggers, Unruh, Linnens, and Diener.

100 freestyle: 3. Caleb Diener.

50 breaststroke: 2. Diener; 3. Linnens.

13 and 14

200 medley relay: 2. Tucker Moss, Shepard Stang, Jaden Priest, and Avery Unruh.

200 freestyle relay: 3. Priest, Moss, Stang, and Braden Vogt.

100 individual relay: 2. Priest.

100 freestyle: 3. Stang.

50 butterfly: 3. Priest.

50 backstroke: 3. Moss.

50 breaststroke: 1. Stang; 3. Moss.

50 freestyle: 2. Vogt.

15 to 18

200 medley relay: 1. Harry Faber, Jonathan Hinerman, and Jeff Pritchard.

200 freestyle relay: 1. Pritchard, Hinerman, and Faber.

100 freestyle: 1. Faber; 2. Pritchard, 3. Hinerman.

100 individual relay: 1. Faber; 2. Pritchard, 3. Hinerman.

50 butterfly: 1. Pritchard; 2. Faber.

50 backstroke: 1. Hinerman; 2. Faber, 3. Pritchard.

50 freestyle: 1. Faber; 2. Pritchard, 3. Hinerman.

50 breaststroke: 1. Faber, 3. Pritchard.

girls

8 and younger

100 freestyle relay: 1. Savannah Shahan, Emma Noble, Lauryn Vogt, and Trudy Hein.

25 backstroke: 2. Hein, 3. Shahan.

25 freestyle: 2. Shahan, 3. Hein.

25 breaststroke: 1. Noble, 2. Hein.

25 butterfly: 1. Hein, 3. Shahan.

9 and 10

100 medley relay: 2. Macy Priest, Ellie Noble, and Emily Paulus.

100 freestyle relay: 3 Priest, Noble, and Paulus.

100 freestyle: 1. Paulus; 2. Priest.

100 individual medley: 2. Priest.

25 butterfly: 1. Priest.

25 freestyle: 3. Paulus.

25 breaststroke: 2. Priest, 3. Noble.

11 and 12

200 medley relay: 2. Millie Sechrist, Megan Bechtold, Eva Noble, and Sarah Paulus.

200 freestyle relay: 2. Sechrist, Paulus, Bechtold, and Noble.

100 freestyle: 1. Noble, 2. Sechrist, 3. Bechtold.

100 individual relay: 1. Sechrist, 3. Noble.

50 butterfly: 2. Noble.

50 backstroke: 1. Sechrist.

50 freestyle: 1. Noble.

50 breaststroke: 2. Bechtold.

13 and 14

200 medley relay: 2. Jenna Hinerman, Sarah Diener, Sonja Jost, and Katie Evans.

200 freestyle relay: 3. Hinerman, Diener, Evans, and Jost.

100 freestyle: 1. Jost.

100 individual medley: 1. Jost.

50 backstroke: 2. Jost.

50 freestyle: 3. Hinerman.

50 breaststroke: 2. Hinerman.

25 butterfly: 1. Jost.

15 to 18

200 medley relay: 1. Abby Sechrist, Callie Linnens, Madison Sheppard, and Kianna Hinerman.

200 freestyle relay: 1. Sechrist, Hinerman, Linnens, and Sheppard.

100 freestyle: 2. Sechrist, 3. Sheppard.

100 individual relay: 2. Sechrist.

50 butterfly: 1. Sheppard.

50 backstroke: 2. Sechrist.

50 breaststroke: Sechrist; 3. Linnens.

50 freestyle: 2. Linnens; 3. Sheppard.

 

Quantcast