Hillsboro swimmers win home quad meet

Hillsboro Swim Team won its home quad Saturday, competing against teams from Hesston, Herington, and Solomon.

With Hillsboro scoring 500.5 points, the next closest was Hesston with 477.

Despite missing a few athletes, coach Stephanie Moss said the team persevered.

“This was an amazing victory for our swimmers in the water,” she said. “This summer began as a team effort and will end as a team effort as we begin to focus in and prepare for league championships.”

Top-three finishers:

boys

8 and under

100 medley relay: 3. Adrian Unruh, Colton Rempel, Gavin Priest, and Landon Dye.

25 butterfly: 2. Priest

100 freestyle relay: 3. Dye, Romero Cruz, Rempel, and Priest.

9 and 10

100 freestyle: 3. Tristen Dye.

100 medley relay: 2. Dye, Joshua Diener, and Filow Cruz.

25 butterfly: 3. Dye.

100 freestyle relay: 2. Dye, Diener, and Cruz.

11 and 12

100 freestyle: 2. Caleb Diener.

50 butterfly: 1. Diener.

50 backstroke: 2. Carson Linnens.

50 freestyle: 2. Linnens.

50 breaststroke: 1. Linnens; 2. Diener.

100 individual medley: 2. Diener; 3. Linnens.

13 and 14

100 freestyle: 1. Jonathan Hinerman; 2. Jaden Priest.

200 medley relay: 1. Brodie Rathbone, Hinerman, Priest, and Caleb Rempel; 2. Tucker Moss, Caleb Diener, Avery Unruh, and Carson Linnens.

50 butterfly: 1. Priest; 3. Unruh.

50 backstroke: 1. Rathbone; 3. Hinerman.

50 freestyle: 1. Rathbone; 2. Priest.

50 breaststroke: 1. Hinerman; 2. Rathbone.

200 freestyle relay: 1. Hinerman, Rathbone, Priest, and Rempel; 3. Moss, Diener, Linnens, and Unruh.

100 individual medley: 1. Hinerman; 2. Rathbone; 3. Priest.

15 to 18

100 freestyle: 2. Harry Faber; 3. Franklin Jost.

200 medley relay: 1. Jost, Faber, Jeff Pritchard, and Travis King.

50 butterfly: 3. Pritchard.

50 backstroke: 3. Faber.

50 freestyle: 1. Faber; 3. Jost

50 breaststroke: 3. Faber.

200 freestyle relay: 1. Pritchard, King, Jost, and Faber.

100 individual medley: 2. Pritchard; 3. Faber.

girls

8 and under

100 medley relay: 1. Trudy Hein, Emma Noble, Lauryn Vogt, and Savannah Shahan.

25 butterfly: 2. Hein; 3. Vogt.

25 backstroke: 2. Hein; 3. Vogt.

25 freestyle: 3. Hein.

25 breaststroke: 1. Noble; 3. Shahan.

100 freestyle relay: 1. Hein, Noble, Vogt, and Shahan.

9 and 10

100 freestyle: 1. Emily Paulus.

100 medley relay: 3. Paulus, Ellie Noble, and Katie Rempel.

25 freestyle: 2. Paulus.

25 breaststroke: 3. Noble.

100 freestyle relay: 3. Paulus, Rempel, and Noble.

11 and 12

100 freestyle: 2. Eva Noble.

50 butterfly: 1. Noble.

50 freestyle: 1. Noble; 2. Millie Sechrist.

50 breaststroke: 3. Sechrist.

200 freestyle relay: 3. Sechrist, Taryah Miller, and Noble.

100 individual medley: 2. Noble; 3. Sechrist.

13 and 14

100 freestyle: 1. Sonja Jost; 3. Jenna Hinerman.

200 medley relay: 3. Hinerman, Sarah Diener, Jost, and Katie Evans.

50 butterfly: 1. Jost.

50 backstroke: 1. Jost.

50 breaststroke: 3. Hinerman.

100 individual medley: 1. Jost.

15 to 18

100 freestyle: 3. Emily Sechrist.

200 medley relay: 1. Abby Sechrist, Callie Linnens, Emily Sechrist, and Madison Sheppard.

50 butterfly: 1. Emily Sechrist.

50 backstroke: 3. Emily Sechrist.

50 freestyle: 3. Sheppard.

200 freestyle relay: 1. Emily Sechrist, Abby Sechrist, Linnens, and Sheppard.

100 individual medley: 3. Emily Sechrist.

 

Quantcast