Hillsboro tops swim league

Marion 5th, Peabody 8th

Staff writer

Hillsboro Swim Team’s first place finish Saturday in the Mid-Kansas League meet marked the first time the team won league in 15 years, coach Stephanie Moss said.

“There’s a new kid on the block, and it’s Hillsboro Swim Team,” she said.

After placing second last week in a meet at Lindsborg, Hillsboro rebounded at home to win the nine-team meet.

“(Lindsborg) beat us quite handily last week,” Moss said. “We were missing a lot of swimmers.”

Even though Hillsboro still had some swimmers missing — a few Moss said would have placed in the top five of their events —the 57 that competed scored 863 points, 108 ahead of second-place Lindsborg.

“With the point margin we flat-out earned it,” she said. “We were not a complete team, but that’s swim team.”

Marion Swim Team placed fifth at the meet with 335, and the Peabody Super Swimmers scored 195 for eighth.

results

M = Marion, H = Hillsboro, P= Peabody

Team results

Hillsboro Swim Team, first of nine teams with 863 points; Marion Swim Team, fifth with 335 points; and Peabody Super Swimmers, eighth with 195 points.

8 and younger

Girls 100-meter medley relay: Trudy Hein, Emma Noble, Lauryn Vogt, and Savannah Shahan, first, H; Cadence Craig, Paige Ensey, and Daisy Thouvenell, second, M.

Boys 100-meter medley relay: Colton Rempel, Gavin Priest, Adrian Unruh, and Landon Dye, third, H.

Girls 25-meter butterfly: Shahan, first, H; Craig, second, M; and Hein, third, H.

Boys 25-meter butterfly: Jefferson Glover, first, P; and Priest, third, H.

Girls 25-meter backstroke: Hein, first, H; and Shahan, second, H.

Boys 25-meter backstroke: Glover, first, P.

Girls 25-meter freestyle: Hein, first, H.

Boys 25-meter freestyle: Glover, second, P.

Girls 25-meter breaststroke: Noble, first, H; Craig, second, M; and Vogt, third, H.

Boys 25-meter breaststroke: Priest, third, H.

Girls 100-meter free relay: Shahan, Noble, Vogt, and Hein, first, H; Craig, Thouvenell, and Ensey, second, M.

Boys 100-meter free relay: Kael Hutchison, Thomas Craig, Christopher Spencer, and Glover, third, P.

9 and 10

Girls 100-meter freestyle: Macy Priest, third, H.

Boys 100-meter freestyle: Frank Wichert, second, H.

Girls 100-meter medley relay: Emily Hake, Amy Gayle, Emma Calhoun; and Kalea Craig, first, M.

Boys 100-meter medley relay: Duncan Duell, Connor Padgett, Wichert, and Tristen Rathbone, first, H; and Hunter Navrat, Phillip Young, Johnathan Glover, and Alex Caldwell, second, P.

Girls 25-meter butterfly: Emily Paulus, third, H.

Boys 25-meter butterfly: Wichert, first, H; and Glover, second, P.

Girls 25-meter backstroke: Gayle, first, M.

Boys 25-meter backstroke: Campbell Winter, first, M; and Cross Brown, second, M.

Girls 25-meter freestyle: Gayle, second, M.

Boys 25-meter freestyle: Wichert, first, H.

Girls 25-meter breaststroke: Gayle, second, M; and Priest, third, H.

Boys 25-meter breaststroke: Connor Padgett, second, H; and Camden Padgett, third, H.

Girls 100-meter free relay: Kalea Craig, Emily Hake, Amy Gayle, and Emma Calhoun, second, M; and Priest, Katie Rempel, Malorie Hein, and Emily Paulus, third, H.

Boys 100-meter free relay: Connor Padgett, Duncan Duell, Rathbone, and Wichert, first, H; and Noal Reynolds, Young, Glover, and Caldwell, second, P.

Girls 100-meter individual medley: Gayle, second, M; and Priest, third, H.

Boys 100-meter individual medley: Wichert, first, H; and Campbell Winter, third, M.

11 and 12

Girls 200-meter freestyle: Eva Noble, first, H.

Girls 200-meter medley relay: Millie Sechrist, Megan Bechtold, and Noble, second, H; and Cameron White, Grace Winter, and Kennedy Fahey, third, M.

Boys 200-meter medley relay: AJ Driggers, Caleb Diener, and Elias Kalua, second, H.

Girls 50-meter butterfly: Noble, first, H; and Fahey, third, M.

Boys 50-meter butterfly: Cade Alleven, third, M.

Girls 50-meter backstroke: Sechrist, first, H.

Girls 50-meter freestyle: Noble, first, H.

Girls 50-meter breaststroke: Fahey, second, M.

Girls 200-meter free relay: Noble, Bechtold, and M. Sechrist, second, H.

Boys 200-meter free relay: Elias Kalua, Diener, and Driggers, second, H.

Girls 100-meter individual medley: Noble, first, H; and Fahey, third, M.

13 and 14

Girls 100-meter freestyle: Sonja Jost, first, H.

Boys 100-meter freestyle: Jonathan Hinerman, second, H, and Logan Waner, third, M.

Girls 200-meter medley relay: Jost, Sarah Diener, Katie Evans, and Jenna Hinerman, third, H.

Boys 200-meter medley relay: Brodie Rathbone, Braden Vogt, Jaden Priest, and Hinerman, first, H; and Logan Waner, Cade Alleven, and Evan Calhoun, second, M.

Girls 50-meter butterfly: Jost, first, H.

Boys 50-meter butterfly: Waner, second, M; and Priest, third, H.

Girls 50-meter backstroke: Jost, first, H.

Boys 50-meter backstroke: Rathbone, second, H; and Austin Reynolds, third, P.

Boys 50-meter freestyle: Waner, second, M.

Boys 50-meter breaststroke: Vogt, first, H; Jonathan Hinerman, second, H; and Reynolds, third, P.

Girls 200-meter free relay: Jenna Hinerman, Diener, Evans, and Jost, third, H.

Boys 200-meter free relay: Priest, Shepard Stang, Rathbone, and Jonathan Hinerman, first, H; and Waner, Alleven, and Calhoun, second, M.

Girls 100-meter individual medley: Jost, first, H.

Boys 100-meter individual medley: Waner, second, M; and Hinerman, third, H.

15 to 18

Boys 200-meter medley relay: Franklin Jost, Jeff Pritchard, Harry Faber, and Travis King, second, H.

Girls 50-meter butterfly: Emily Sechrist, first, H.

Girls 50-meter backstroke: E. Sechrist, third, H.

Girls 200-meter free relay: Madison Sheppard, Callie Linnens, Abby Sechrist, E. Sechrist, third, H.

Boys 200-meter free relay: Jost, Pritchard, King, and Faber, second, H.

Girls 100-meter individual medley: E. Sechrist, first, H.

Quantcast