ARCHIVE

  • Last modified 1952 days ago (July 11, 2013)

MORE

Swim team wins at home

Hillsboro Swim Team won its home meet Saturday against Marion and Peabody. Hillsboro scored 662 points.

Coach Stephanie Moss said this may have been the first time in five years that the team has beaten Marion.

Top three Hillsboro finishers by event this past weekend :

Boys

8 and younger

100 medley relay: 1. Connor Padgett, Camden Padgett, Gavin Priest, Joshua Diener.

25 butterfly: 2. Connor Padgett.

25 freestyle: 3. Diener.

25 breaststroke: 1. Connor Padgett; 2. Camden Padgett.

100 freestyle relay: 1. Priest, Camden Padgett, Diener, Connor Padgett.

9 and 10

100 freestyle: 1. Frank Wichert; 2. AJ Driggers; 3. Tristen Rathbone.

100 medley relay: 1. Caleb Diener, Carson Linnens, Wichert, Driggers.

25 butterfly: 2. Driggers; 3. Wichert.

25 backstroke: 2. Diener.

25 freestyle: 2. Wichert; 3. Linnens.

25 breaststroke: 2. Linnens; 3. Diener.

100 freestyle relay: 1. Driggers, Wichert, Rathbone, Linnens; 3. Diener, Paul Glanzer, Austin Rempel

100 individual medley: 2. Wichert; 3. Diener.

11 and 12

100 freestyle: 1. Shepard Stang; 2. Elias Kalua.

200 medley relay: 1. Tucker Moss, Stang, Caleb Rempel, Kalua.

50 butterfly: 1. Rempel; 2. Kalua.

50 backstroke: 1. Moss; 3. Kalua.

50 freestyle: 1. Stang; 2. Rempel; 3. Josiah Driggers.

50 breaststroke: 1. Stang; 3. Moss.

200 freestyle relay: 1. Kalua, Moss, Rempel, Stang.

100 individual medley: 1. Stang; 2. Rempel.

13 and 14

100 freestyle: 1. Travis King.

50 butterfly: 2. King.

50 backstroke: Brodie Rathbone.

50 freestyle: 2. King; 3. Rathbone.

50 breaststroke: 2. Rathbone.

100 individual medley: 2. Rathbone.

15 to 18

100 freestyle: 1. Harry Faber; 2. Franklin Jost; 3. Jeff Pritchard.

200 medley relay: 1. Jost, Faber, Pritchard, Travis King.

50 butterfly: 1. Pritchard; 2. Jost; 3. Faber.

50 backstroke: 1. Pritchard; 2. Jost; 3. Faber.

50 freestroke: 1. Faber; 2. Jost; 3. Pritchard.

50 breaststroke: 1. Pritchard; 2. Faber; 3. Jost.

200 freestyle medley: 1. Faber, Pritchard, Jost, King.

100 individual medley: 1. Pritchard; 2. Faber; 3. Jost.

Girls

8 and younger

100 medley relay: 1. Trudy Hein, Emma Noble, Mia Duerksen, Katie Rempel.

25 butterfly: 2. Duerksen; 3. Lauryn Vogt.

25 freestyle: 2. Duerksen.

25 backstroke: 3. Duerksen.

25 breaststroke: 1. Noble.

100 freestyle relay: 1. Rempel, Vogt, Hein, Duerksen; 2. Noble, Tylee Miller, Jerusalem Driggers.

9 and 10

100 freestyle: 1. Megan Bechtold; 2. Macy Priest.

100 medley relay: 1. Emersyn Funk, Bechtold, Priest, Malorie Hein.

25 butterfly: 1. Priest; 2. Funk.

25 backstroke: 3. Funk.

25 freestyle: 1. Bechtold; 3. Funk

25 breaststroke: 2. Bechtold; 3. Priest.

100 freestyle relay: 1. Bechtold, Funk, Hein, Priest.

100 individual medley: 1. Bechtold; 3. Priest

11 and 12

100 freestyle: 1. Jenna Hinerman; 2. Eva Noble; 3. Millie Sechrist.

200 medley relay: 1. Sechrist, Hinerman, Noble, Katie Evans.

50 butterfly: 2. Noble; 3. Evans.

50 backstroke: 1. Sechrist.

50 freestyle: 1. Hinerman; 2. Sechrist.

50 breaststroke: 1. Hinerman; 3. Noble.

200 freestyle relay: 1. Noble, Evans, Sechrist, Hinerman.

100 individual medley: 1. Hinerman; 3. Noble.

13 and 14

200 medley relay: 3. Abby Driggers, Sarah Diener, Mary Leihy.

200 freestyle relay: 3. Leihy, Driggers, Diener.

15 to 18

100 freestyle: 1. Emily Sechrist; 3. Kianna Hinerman.

200 medley relay: 1. Sechrist, Taylor Vogt, Hinerman.

50 butterfly: 1. Sechrist; 3. Vogt.

50 backstroke: 1. Sechrist.

50 freestyle: 1. Sechrist.

50 breaststroke: 1. Sechrist; 3. Vogt.

200 freestyle relay: 1. Sechrist, Hinerman, Vogt.

100 individual medley: 1. Sechrist; 3. Vogt.

Last modified July 11, 2013

Quantcast