Swimmers place 2nd at league meet

Hillsboro Swim Team narrowly missed winning the Mid-Kansas League swim meet Saturday at Hillsboro Family Aquatic Center.

Hillsboro earned 747.5 points, behind Lindsborg’s 759 points. Hesston placed third with 452 points. Also competing were Marion, fourth; Abilene, fifth; Peabody, sixth; Herington, seventh; and Solomon, eighth.

Top three finishers for Hillsboro were:

BOYS

8 and under

25 freestyle: 2. Connor Padgett.

25 breaststroke: 1. Co. Padgett.

100 freestyle relay: 1. Co. Padgett, Camden Padgett, Gavin Priest, and Joshua Diener.

9 and 10

25 butterfly: 2. Frank Wichert.

25 backstroke: 2. Wichert.

25 breaststroke: 3. Caleb Diener.

100 freestyle: 3. Wichert.

100 individual medley: 3. Wichert.

100 medley relay: 3. Wichert, Tristen Rathbone, Diener, and Austin Rempel.

100 freestyle relay: 2. Rathbone, Wichert, and Diener.

11 and 12

50 backstroke: 2. Tucker Moss.

50 freestyle: 2. Shepard Stang.

50 breaststroke: 1. Stang.

100 freestyle: 2. Stang.

100 individual medley: 2. Stang.

200 medley relay: 2. Moss, Stang, Caleb Rempel, and Elias Kalua.

200 freestyle relay: 3. Kalua, Moss, Caleb Rempel, and Stang.

13 and 14

50 backstroke: 2. Brodie Rathbone.

50 freestyle: 1. Jonathan Hinerman.

50 breaststroke: 1. Hinerman.

100 individual medley: 1. Hinerman.

100 freestyle: 1. Hinerman; 3. Travis King.

200 medley relay: 2.Rathbone, Hinerman, Jaden Priest, and King.

200 freestyle relay: 2. King, Priest, Rathbone, and Hinerman.

15 to 18

50 backstroke: 2. Franklin Jost.

50 breaststroke: 3. Harry Faber.

100 freestyle: 3. Jost.

200 medley relay: 1. Jost, Faber, and Jeff Pritchard.

200 freestyle relay: 1. Faber, Pritchard, and Jost.

GIRLS

8 and under

25 breaststroke: 3. Emma Noble.

9 and 10

100 individual medley: 3. Megan Bechtold.

11 and 12

50 freestyle: 1. Jenna Hinerman.

50 breaststroke: 3. Hinerman.

100 freestyle: 1. Hinerman.

100 individual medley: 2. Hinerman.

200 freestyle relay: 2. Eva Noble, Katie Evans, Millie Sechrist, and Hinerman.

13 and 14

50 butterfly: 3. Sonja Jost.

100 individual medley: 3. Jost.

200 medley relay: 2. Kiersten Kalua, Abby Sechrist, Jost, and Madison Sheppard.

200 freestyle relay: 2. Sheppard, Sechrist, Callie Linnens, and Jost.

15 to 18

100 freestyle: 3. Emily Sechrist.

50 backstroke: 2. Sechrist.

50 butterfly: 2. Sechrist.

100 individual medley: 3. Sechrist.

 

Quantcast